Alta King Storage Bed | Harvest
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Alta Bedroom Collection is constructed from Solid Brushed Ash. Offered in a beautiful Harvest finish. The case pieces in this collection feature English Dovetail joinery and classic brushed metal hardware to compliment the new Harvest Finish.
Product Details
| Harvest Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Brushed Ash Construction | Yes |
| Available in King and Queen sizes | Yes |
| 2 large drawers added with storage footboard | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| 5 piece Cedar drawer construction | Yes |
| Construction | Solid Brushed Ash |
| Product Dimensions | 83″W x 88″L x 58″H |
| Weight | 257 Lbs. |
| Cube | 55.30 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Harvest |
| Kit Components | (1) AL-BR-5350K -HVT-HB (1) AL-BR-5350KS-HVT-FB (1) AL-BR-5350KS-HVT-RS |
| Collection | Alta |
| Product Cube | 55.3 |
| Product Weight | 257 |
Additional information
| Weight | 257 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Harvest |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Alta |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.