Bay Creek Door Chest
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 wood sliding door on the right. |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the door. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 70 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toasted Nutmeg |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bay Creek B4398 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.