Bellamy B2491-20 Drawer Dresser
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 8 drawers with 2 felt lined hidden top drawers |
| Construction & Features | 2 flip panel wood doors in the top center |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind the doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellamy B2491 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.