Farrah Dining Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Farrah Dining Chair features transition styling with a rounded seat back and tapered legs and brushed nickel ferrules. This chair is constructed with a solid hardwood frame, high density foam, and a linen-like porcelain performance fabric.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Porcelain Fabric, Light Oak Legs, Brushed Nickel Feet Caps |
| Material | Wood/Foam/Polyester Fabric |
| Style | Traditional, Contemporary |
| Collection | Farrah |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 21.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| This armless dining chair features transitional styling | Yes |
| Upholstered in a linen-like porcelain performance fabric | Yes |
| The tapered legs are finished in a light oak and feature brushed nickel caps on the front feet | Yes |
| Constructed with a hardwood frame | Yes |
| Seat features high density foam for durability and comfort | Yes |
| Ships fully assembled; no assembly needed | Yes |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24 × 37 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Traditional |
| Collection | Farrah |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.