Mandao Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Mandao Side Chair features hand-woven, tan seagrass twisted and shaped over a matte black iron frame. The thin metal legs feature an “X” cross bar style beneath the seat.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Natural Seagrass |
| Material | Metal, Seagrass |
| Style | Boho |
| Additional Dimensions | packed 1 per carton |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 19.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Chair constructed of handwoven seagrass | Yes |
| Seat supported by black iron legs and frame | Yes |
| Thin metal legs feature “X” joinery connecting them | Yes |
| Tan seagrass creates a unique pattern on seat back | Yes |
| Easy assembly required, less than 30 minutes Simply attach seat to base | Yes |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 21 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho |
| Collection | Mandao |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.