Polygon Dining Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Sleek polished stainless angles that wrap around an upholstered seat compose a comfortable and handsome chair statement for your contemporary dining space.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Stainless Steel |
| Material | Metal |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Polygon |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 29.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Sleek, modern design with clean lines and a minimalist aesthetic. | Yes |
| Durable metal frame with a polished stainless steel finish for a contemporary look. | Yes |
| Comfortable, cushioned seat and backrest upholstered in soft, dark fabric. | Yes |
| Lightweight construction for easy movement and versatility in various spaces. | Yes |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Polygon |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.