Jennings Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Jennings Dining Table blends modern inspiration with timeless craftsmanship. The table features a sleek marble top in polished black. Supported by a solid wood base in rich royal brown mango, its geometric-inspired shaping adds character to any space.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Black marble/ Royal Brown Mango |
| Material | Wood/Marble |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Jennings |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design with a rich royal brown mango wood | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Polished black marble top for added sophistication | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Jennings collection | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Jennings |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.