Nadia Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Introducing the Nadia Dining Table, a celebration of modern coastal design. Crafted from bleached solid mango, it features a live edge top and soft rounded edges on the base. The subtle white-wash finish adds serenity to your space. Mango wood boasts a naturally textured finish with a charming distressed effect.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Wash Bleached Mango |
| Material | Mango Wood |
| Style | Modern, Coastal |
| Collection | Nadia |
| Additional Dimensions | distance between the legs 52″ |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6-8. |
| Shipping Weight | 344.20 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Celebrate modern coastal contemporary design | Yes |
| Mango wood features open knots and a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed a | Yes |
| Live edge top and soft rounded base edges add subtle beauty | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Nadia collection | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 88 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Nadia |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.