Sheffield Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Sheffield Dining Table features a contemporary silhouette. The rustic wire-brushed finished wood pedestal base is artfully paired with a bronze finished metal belt around the middle. Features a 54″ round, clear glass top, completed with a beveled edge. Comfortably seats 4 people.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Weathered Natural |
| Material | Ash hardwood solids/ Oak Veneers/ |
| Style | Traditional, Farmhouse |
| Collection | Sheffield |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 138.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| The Sheffield Dining Table has a rustic contemporary inspired style | Yes |
| The rustic wood table base is paired with a metal belt accent | Yes |
| Features a 54″ round, clear glass table top | Yes |
| Comfortably seats 4 people | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Buxton Parsons Chair to complete the set | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse, Traditional |
| Collection | Sheffield |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.