Mayfield Entertainment Console
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Entertainment with four doors for storage. The right and left outside doors are wood paneled with two adjustable shelves behind each. The two center doors are wood-framed glass doors with two adjustable shelves behind each. Parquet matched veneer on the drawer and door fronts. The case is supported by a metal leg on each side of the front corners and a single leg on the back left and right sides. A power pack is behind the right-facing glass door. Oak and select solids lightly sandblasted and finished in a soft translucent gray, allowing the natural wood tones to show while creating highlights with a sheen level of 10%. Tubular steel in a dark burnished metal finish.
Product Details
| Entertainment with four doors for storage. | Yes |
|---|---|
| The right and left outside doors are wood paneled with two adjustable shelves behind each. | Yes |
| The two center doors are wood-framed glass doors with two adjustable shelves behind each. | Yes |
| Parquet matched veneer on the drawer and door fronts. | Yes |
| The case is supported by a metal leg on each side of the front corners and a single leg on the back left and right sides. | Yes |
| A power pack is behind the right-facing glass door. | Yes |
| Oak and select solids lightly sandblasted and finished in a soft translucent gray, allowing the natural wood tones to show while creating highlights with a sheen level of 10%. | Yes |
| Tubular steel in a dark burnished metal finish. | Yes |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Depth | 22.25 in |
| Overall Height | 42.25 in |
| Weight | 267.0 lb |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 6 |
| Wood Finish | Mayfield |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 72 × 42.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mayfield |
| Style | Transitional |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.