Korey Desk
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Korey Desk features a modern mix of Boho meets Coastal design. The desk features clean lines and white-washed finish on mindi veneers and box-weave drawer fronts. Brushed nickel knob add a touch of glam sophistication. Round, tapered legs are Scandinavian influence and wrap-around cane detailing. This desk features one drawer and two open compartments for storage.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Cream |
| Material | Rubberwood, Mindi Veneers, Box Weave Cane |
| Style | Coastal, Boho |
| Collection | Korey |
| Additional Dimensions | This piece is finished on the back / 32″ between the front 2 |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 100.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| This desk features a modern Boho-Coastal style | Yes |
| Constructed with wood in a white-washed finish | Yes |
| The single drawer features a brushed nickel knob and a box-weave that wraps around the sides of the desk as well | Yes |
| Includes two side cutouts for additional storage | Yes |
| The round, tapered legs add a Scandinavian influence | Yes |
| Look for other items in the Korey Collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.