Farley Upholstered Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
All Hekman upholstered coffee tables are bench-made one at a time in the USA, touched by the many skilled hands of talented craftsmen during all stages of construction. For over 90 years, this history of skillful expertise has been combined with innovative and green processes to create furniture built to last for years using the highest quality standards. Creating your dream furniture has never been easier with the numerous ways one can customize our upholstered furniture. Our wood finishes and extensive range of standard and performance fabrics to choose from are perfect for creating the exact look you’re searching for without compromising on any important design elements.
Product Details
| Overall Width | 47 in |
|---|---|
| Overall Depth | 29 in |
| Overall Height | 21 in |
| C.O.M. | 2.00 yard(s) |
| Contrasting Buttons | No |
| Contrasting Welt | No |
| Optional Addons | Contrasting buttons addon |
| Seat Cushion | Tight |
| Available in Vinyl | Yes |
| Dimensions | 29 × 47 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Green |
| Detail Color | Sage Green Patterned Upholstery |
| Style | Transitional |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.