Finlay Upholstered Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
AllHekman upholstered coffee tables are bench-made one at a time in theUSA, touched by the many skilled hands of talented craftsmen during all stagesof construction. For over 90 years, this history of skillful expertise has been combined with innovative and green processes to create furniture built to lastfor years using the highest quality standards. Creating your dream furniturehas never been easier with the numerous ways one can customize our upholsteredfurniture. Our wood finishes and extensive range of standard and performancefabrics to choose from are perfect for creating the exact look you’re searchingfor without compromising on any important design elements.
Product Details
| Overall Width | 40 in |
|---|---|
| Overall Depth | 40 in |
| Overall Height | 19.5 in |
| C.O.M. | 3.50 yard(s) |
| Contrasting Buttons | No |
| Contrasting Welt | No |
| Optional Addons | Contrasting buttons addon |
| Seat Cushion | Tight |
| Available in Vinyl | Yes |
| Dimensions | 40 × 40 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Gray Linen |
| Style | Contemporary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.