Whitman Rect Coffee Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
1112-LR-100
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Cocktail & Coffee Tables, Storage, White
Description
The Whitman Rectangular Cocktail Table features a striking contrast between bronze and ivory marble. The solid stone tops rests on a steel base and features piano casters for added functionality. This rectangular coffee table is accented with a clear glass shelf for extra storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White |
| Material | Metal/Marble/Glass |
| Style | Modern |
| Collection | Whitman |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 195.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Features a bronze frame with white solid stone marbled top for a modern style | Yes |
| Castors for feet provide option for easy redecorating | Yes |
| The marble is harvested from natural stone quarries resulting in each piece having it’s own unique marble pattern and sl | Yes |
| Easy assembly required, less than 30 minutes | Yes |
| Look for matching items in the Whitman collection | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 48 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Whitman |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.