Compass Console Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Compass Console Table is a blend of rustic and modern design with a striking black finish. Crafted from sandblasted solid black mango wood, its substantial top and base offer a captivating presence. Mango wood boasts a naturally textured finish with a charming distressed effect.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Sandblasted Black Mango |
| Material | Solid Wood |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Compass |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 97.50 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Modern Rustic charm with a sandblasted black mango finish | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Large open design creates an inviting and warm atmosphere | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Compass |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.