Perrine White Console Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Perrine White Console Table embodies transitional styling, offering a charming addition to your living space. Its soft white finish on flat cut oak veneers is beautifully complemented by a satin brass geometric design on the top and base, along with acrylic bar pulls and satin brass accents on the two drawers. Additionally, it features a convenient bottom shelf, combining both style and practicality seamlessly. The combination of finishes and materials brings an authentic touch to your home decor.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White |
| Material | Hardwood solids, Acrylic |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 112.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Soft white finish on flat cut oak veneers | Yes |
| Elegant a satin brass geometric design on the top and base | Yes |
| This console table serves as a versatile piece, with a convenient bottom shelf for added functionality | Yes |
| Acrylic bar pulls on drawers for added style | Yes |
| Look for other items in the Perrine White collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.