Stratton Console Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Stratton End Table features a Mid-century modern influenced design. The architectural inspired silhouette featuring an angled frame and one shelf for storage. Finished in a rich brown walnut.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Rubber Wood Solid / Veneers |
| Style | Modern, Boho |
| Collection | Stratton |
| Additional Dimensions | Top and Bottom Shelf is 1″ thick |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 48.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Features architectural angles for a mid-century modern style | Yes |
| Constructed with rich brown walnut veneers | Yes |
| Lower shelf provides additional storage space | Yes |
| Some assembly required | Yes |
| Look for the rest of the Stratton collection to complete the look | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.