Collinston End Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Collinston Square End Table combines light finishes with angular design for a modern coastal style. The flat-cut oak wood pedestal base pierces through the top of the marble, and flairs out slightly downward. The real marble top features white and taupe and gray tones, complimenting the light oak wood base. The real marble top is a natural stone product, making each piece completely unique. The natural material is subject to variations in characteristics such as veining, color, pattern and mineral deposits.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Grey/Beige |
| Material | Wood/Marble |
| Style | Coastal |
| Collection | Collinston |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Square |
| Shipping Weight | 75.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| The light finishes and angular shaping give the Collinston collection a coastal modern style | Yes |
| The wood base is constructed of hardwood solids and flat-cut oak veneers | Yes |
| Features a real marble top, with white, gray and taupe veining The natural stone product will have variance between each | Yes |
| Minimal assembly required | Yes |
| Look for the rest of the Colliston Living Room Collection to complete the set | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal |
| Collection | Collinston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.