Sylvia Square End Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Sylvia Rectangle End Table features beveled glass picture-framed by a metal base finished in a hand-applied Silver Leaf finish using neo-classical design elements. The ornate stretcher gives Sylvia just the right balance of detail and simplicity and provides a solid, balanced stance.
Product Details
| Beveled glass top framed by a hand-applied silver leaf finished metal base | No |
|---|---|
| Neo-classical design elements enhance the table’s aesthetic appeal | No |
| Ornate stretcher offers a balance of detail and simplicity | No |
| Look for other items in the Sylvia collection | No |
| Color/Finish | Silver |
| Color Details | Silver |
| Material | Metal |
| Style | Glam/Luxe |
| Collection | Sylvia |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Square |
| Shipping Weight | 38.50 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Beveled glass top framed by a hand-applied silver leaf finished metal base | Yes |
| Neo-classical design elements enhance the table’s aesthetic appeal | Yes |
| Ornate stretcher offers a balance of detail and simplicity | Yes |
| Look for other items in the Sylvia collection | Yes |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Glam/Luxe |
| Collection | Sylvia |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.