Bedford Park California King Bed
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Nothing is better than coming home to a bed that is as stylish as it is comfortable, and the Bedford Park California King panel bed is just that. With its sleek, wooden form and forged iron supports, it’s a beautiful piece for any home. Bed rails have adjustable height to accommodate a box spring and mattress. Perfect for your primary bedroom or a tastefully appointed guest bedroom with the Bedford Park California King panel bed. Its simple, yet classy base and headboard make it a perfect match for other pieces of the collection, or several other décor styles. This wooden bed is built with solid mango wood that has been sandblasted to showcase its grain, covered with a Bedford Park Tobacco finish, and then topped with a 5 sheen lacquer. The bed sits atop a base and legs of forged iron legs, making it sleek and stable.
Product Details
| Overall Width | 83.51 in |
|---|---|
| Overall Depth | 91.01 in |
| Overall Height | 55.26 in |
| Weight | 172.0 lb |
| Wood Finish | Tobacco |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.01 × 83.51 × 55.26 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tobacco |
| Style | Industrial |
| Bed Size | California King |
| Collection | Bedford Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.