Bedford Park Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This rectangular gray coffee table is simple yet stylish. Its solid mango wood slab top and lower shelf make room for all your coffee table books, beverages, remote controls, and more. Modern Style: Complete your living room style with this aged-look coffee table. The table is supported by forged iron legs and frame, which accent the solid mango slab top and lower shelf. The coffee table is finished in a Bedford gray color, which is accomplished by sandblasting the material to bring out the one-of-a-kind grain patterns of the wood. The wood is stained with layers of black, white, and gray and topped with 5 sheen lacquer to achieve its distant finish. The coffee table offers a lower shelf that can be used for storing books or coasters or left empty to show off its beautiful design. Hekman Furniture: For over 90 years Hekman Furniture has been a leader in fine wood and upholstered home furnishing for the Living Room, Bedroom, Dining Room, and Home Office that create beautiful and comfortable living spaces in the home.
Product Details
| Overall Width | 57.75 in |
|---|---|
| Overall Depth | 30 in |
| Overall Height | 19.25 in |
| Weight | 86.0 lb |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish | Bedford Gray |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 57.75 × 19.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bedford Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bedford Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.