Nylah Dining Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Nylah Dining Chair has a modern glam styling with gray oak veneers in a platinum finish. Features a high upholstered back that alternates plush fabric channeling and wood slats. The upholstered seat and back are in an off-white fabric.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Platinum/Cream |
| Material | Wood/Upholstery |
| Style | Glam/Luxe, Contemporary |
| Collection | Nylah |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 24.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| The Nylah Dining Chair has a modern glam style | Yes |
| The dining chair frame is constructed with oak veneers in a platinum gray finish | Yes |
| The upholstered seat and back feature a plush off-white fabric | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Nylah Dining Table to complete the set | Yes |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 38 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Nylah |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.