Nylah Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Nylah Dining Table has a modern glam styling, a patterned top with quartered white oak veneers in a platinum finish, dramatic tapered metal bracket legs and crossbars in a brushed gold finish. The 76″ long table seats 6-8 people.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Platinum/Brushed Gold |
| Material | Steel/Wood |
| Style | Glam/Luxe, Contemporary |
| Collection | Nylah |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6-8. |
| Shipping Weight | 124.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| The Nylah Dining Table has a modern glam style | Yes |
| The 76″ long dining table top features quartered oak veneers in a platinum finish creating a patterned look | Yes |
| Features dramatic tapered metal bracket legs and cross bar in a brushed gold finish | Yes |
| Seats 6-8 people | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Nylah Dining Chair to complete the set | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Nylah |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.