Dunnigan Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Dunnigan Black Round Dining Table is a modern marvel blending style and functionality effortlessly. Its open X-shaped base design adds contemporary flair. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers in a matte black finish, this table embodies enduring craftsmanship.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Matte Black |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 79.20 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a matte black finish | Yes |
| Open X-shaped base design for contemporary flair | Yes |
| Accommodating design comfortably seats four | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Dunnigan collection | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.