Dunnigan Round End Table
On Display At: Store3
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Dunnigan End Table features modern styling with an organic architectural inspired design. The flat-cut oak wood is finished in a black matte stain. The base design features curving on the inside and straight on the outside for a unique look. Also included are adjustable floor levelers for an even balance.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black Matta Stain |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 21.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| End table features modern styling with an organic architectural inspired design | Yes |
| Flat-cut oak wood finished in a black matte stain | Yes |
| Curves and lines combined for a unique style | Yes |
| Includes adjustable floor levelers to easily balance on any floor | Yes |
| Easy assmebly – just attach legs | Yes |
| Look for the rest of the Dunnigan collection to complete the set! | Yes |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Dunnigan |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.