Organic Living Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This stunning Organic Living round Coffee Table is a perfect fusion of artistry and craftsmanship. The top and bottom panels consist of 2″ hand-hewn solid panels with a sleek slab edge, exuding timeless elegance. The wood finish showcases captivating earthen tones of mossy green, brown, and black, thoughtfully rubbed into the generous reeded and hand-hewn details of the Solid Mango wood. Removable wheels can be attached to the bottom shelf’s underside, allowing easy mobility. Completing the modern aesthetic, the 1″ square tube metal base is expertly finished in Burnished Nickel. Elevate your living space with this remarkable coffee table, where exquisite design and enduring quality meet in perfect harmony.
Product Details
| Overall Width | 40 in |
|---|---|
| Overall Depth | 40 in |
| Overall Height | 19.25 in |
| Weight | 84.0 lb |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish | Organic Living |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 19.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Organic Living |
| Style | Industrial |
| Collection | Organic Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.