Organic Living Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience the essence of organic living with our stunning Organic Living Two-Drawer Coffee Table. It is adorned with flowing irregular reeded carving across the drawer face and exudes artistic charm. The hand-hewn solid panels, including the slab top and shelf, ensure durability and a timeless appeal. The Organic Living finish showcases earthen tones of mossy green, brown, and black, beautifully rubbed into the generous reeded and hand-hewn details of the Solid Mango wood. Removable wheels can be attached to the bottom shelf’s underside, allowing easy mobility. The 1″ square tube metal accents, finished in Burnished Nickel, and the 3.5″ tab pulls complete the modern aesthetic. Elevate your living space with this captivating and functional coffee table.
Product Details
| Overall Width | 42 in |
|---|---|
| Overall Depth | 24.75 in |
| Overall Height | 18.5 in |
| Weight | 109.0 lb |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish | Organic Living |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 42 × 18.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Organic Living |
| Style | Transitional |
| Collection | Organic Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.