Wellington Estates Coffee Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25411
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Dark Espresso Wood Finish, Hekman, Wellington Java
Description
Mindi veneers and select mindi solids. Molded edge top framed in mindi. Substantial quadruple hand-turned urn pedestal base. Java finish. Some assembly required. Width 60″ Depth 44″ Height 18″
Product Details
| Mindi veneers and select mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Molded edge top framed in mindi. | Yes |
| Substantial quadruple hand-turned urn pedestal base. | Yes |
| Java finish. | Yes |
| Some assembly required. | Yes |
| Width 60″ | – |
| Depth 44″ | – |
| Height 18″ | – |
| Overall Width | 60.25 in |
| Overall Depth | 44.25 in |
| Overall Height | 18.25 in |
| Weight | 121.0 lb |
| Wood Finish | Wellington Java |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.25 × 60.25 × 18.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wellington Java |
| Style | Traditional |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.