Wellington Estates Queen Upholstered Bed
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25470
Category: Beds
Tags: Beds, Brown, Dark Brown Wood With Cream Upholstery, Hekman, Wellington Java
Description
Mindi veneers and select mindi solids. Shaped headboard with inset upholstered panel, anchored by round posts with decorative medallions and topped with a turned egg finial. Panel footboard flanked with shorter versions of the headboard posts. Java finish. Some assembly is required.
Product Details
| Mindi veneers and select mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Shaped headboard with inset upholstered panel, anchored by round posts with decorative medallions and topped with a turned egg finial. | Yes |
| Panel footboard flanked with shorter versions of the headboard posts. | Yes |
| Java finish. | Yes |
| Some assembly is required. | Yes |
| Overall Width | 66.5 in |
| Overall Depth | 87.75 in |
| Overall Height | 62 in |
| Weight | 164.0 lb |
| Wood Finish | Wellington Java |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.75 × 66.5 × 62 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wellington Java |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.