Bedford Park Bedroom Chest
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Mango solids. Forged iron base and forged iron hardware. Six drawers with soft-close undermount slides. Bedford finish. Width 41.75″ (106 cm) Depth 18″ (46 cm) Height 58.5″ (148 cm)
Product Details
| Mango solids. | Yes |
|---|---|
| Forged iron base and forged iron hardware. | Yes |
| Six drawers with soft-close undermount slides. | Yes |
| Bedford finish. | Yes |
| Width 41.75″ (106 cm) | – |
| Depth 18″ (46 cm) | – |
| Height 58.5″ (148 cm) | – |
| Overall Width | 44 in |
| Overall Depth | 18.75 in |
| Overall Height | 58.5 in |
| Weight | 248.0 lb |
| Number of Drawers | 6 |
| Wood Finish | Bedford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 248 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 44 × 58.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Black |
| Detail Color | Bedford |
| Style | Industrial |
| Collection | Bedford Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.