Wellington Estates Dresser
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25260
Category: Dressers
Tags: Dressers, Gray, Gray Painted Finish, Hekman, Wellington Driftwood
Description
Mindi veneers and select mindi solids. Eight drawers with self closing slides. Cantilevered top drawers with corbel support and flat posts. Rustic antique brass hardware. Dentil molding. Driftwood finish. Width 70″ Depth 20″ Height 41.25″
Product Details
| Mindi veneers and select mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Eight drawers with self closing slides. | Yes |
| Cantilevered top drawers with corbel support and flat posts. | Yes |
| Rustic antique brass hardware. | Yes |
| Dentil molding. | Yes |
| Driftwood finish. | Yes |
| Width 70″ | – |
| Depth 20″ | – |
| Height 41.25″ | – |
| Overall Width | 70.25 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 41.25 in |
| Weight | 221.0 lb |
| Number of Drawers | 8 |
| Wood Finish | Wellington Driftwood |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 221 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70.25 × 41.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Wellington Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.