Wellington Estates Upholstered Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25424
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Hekman, Rich Walnut Wood With Cream Upholstery, Wellington Java
Description
Select solids. Heavyweight linen upholstered back and seat. Java finish. Some assembly is required.
Product Details
| Select solids. | Yes |
|---|---|
| Heavyweight linen upholstered back and seat. | Yes |
| Java finish. | Yes |
| Some assembly is required. | Yes |
| Overall Width | 23.5 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Height | 42 in |
| Weight | 46.0 lb |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 20 in |
| Arm Height | 26 in |
| Wood Finish | Wellington Java |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 23.5 × 42 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Cream |
| Detail Color | Wellington Java |
| Style | Transitional |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.