Bedford Park Dining Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
23724
Category: Chairs & Benches
Tags: Bedford, Blue, Chairs & Benches, Hekman, Navy Blue Performance Fabric
Description
Select solids Heavyweight linen fabric with nickel nailhead trim Bedford finish Overall Width 22.75″ (57 cm) Overall Depth 25.75″ (65 cm) Overall Height 38.75″ (98 cm) Seat Width 17″ (43 cm) Seat Depth 19″ (48 cm) Seat Height 19.25″ (49 cm)
Product Details
| Select solids | Yes |
|---|---|
| Heavyweight linen fabric with nickel nailhead trim | Yes |
| Bedford finish | Yes |
| Overall Width 22.75″ (57 cm) | – |
| Overall Depth 25.75″ (65 cm) | – |
| Overall Height 38.75″ (98 cm) | – |
| Seat Width 17″ (43 cm) | – |
| Seat Depth 19″ (48 cm) | – |
| Seat Height 19.25″ (49 cm) | – |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Overall Height | 39 in |
| Weight | 14.75 lb |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 20 in |
| Wood Finish | Bedford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 14.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 39 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Blue |
| Detail Color | Bedford |
| Style | Transitional |
| Collection | Bedford Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.