Bedford Park Dining Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
23722
Category: Chairs & Benches
Tags: Bedford, Brown, Chairs & Benches, Hekman, Walnut Wood With Cream Linen Upholstery
Description
Select solids Heavyweight linen fabric Bedford finish Overall Width 24.5″ (62 cm) Overall Depth 25″ (64 cm) Overall Height 36″ (91 cm) Seat Width 23″ (58 cm) Seat Depth 21″ (53 cm) Seat Height 20″ (51 cm) Arm Height 26 (66 cm)
Product Details
| Select solids | Yes |
|---|---|
| Heavyweight linen fabric | Yes |
| Bedford finish | Yes |
| Overall Width 24.5″ (62 cm) | – |
| Overall Depth 25″ (64 cm) | – |
| Overall Height 36″ (91 cm) | – |
| Seat Width 23″ (58 cm) | – |
| Seat Depth 21″ (53 cm) | – |
| Seat Height 20″ (51 cm) | – |
| Arm Height 26 (66 cm) | – |
| Overall Width | 24.5 in |
| Overall Depth | 24.5 in |
| Overall Height | 36 in |
| Weight | 22.0 lb |
| Seat Width | 22.75 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 20 in |
| Arm Height | 25 in |
| Wood Finish | Bedford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bedford |
| Style | Transitional |
| Collection | Bedford Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.