Bedford Park Dining Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
23723
Category: Chairs & Benches
Tags: Bedford, Brown, Chairs & Benches, Hekman, Walnut Wood With Cream Linen Upholstery
Description
Select solids Heavyweight linen fabric Bedford finish Overall Width 23″ (58 cm) Overall Depth 26″ (66 cm) Overall Height 36″ (91 cm) Seat Width 23″ (58 cm) Seat Depth 20″ (51 cm) Seat Height 20″ (51 cm)
Product Details
| Select solids | Yes |
|---|---|
| Heavyweight linen fabric | Yes |
| Bedford finish | Yes |
| Overall Width 23″ (58 cm) | – |
| Overall Depth 26″ (66 cm) | – |
| Overall Height 36″ (91 cm) | – |
| Seat Width 23″ (58 cm) | – |
| Seat Depth 20″ (51 cm) | – |
| Seat Height 20″ (51 cm) | – |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 36 in |
| Weight | 20.0 lb |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 20 in |
| Wood Finish | Bedford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 22 × 36 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bedford |
| Style | Transitional |
| Collection | Bedford Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.