Wexford Dining Arm Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This sturdy dining chair of solid oak offers sweeping linesto complement the substantial dining table with its sweeping metal base. The combination showcases the substantial elements of old world joinery, softened with the elegance of sweeping lines. The chair is upholstered in off-white heavyweight linen. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| This sturdy dining chair of solid oak offers sweeping linesto complement the substantial dining table with its sweeping metal base. | Yes |
|---|---|
| The combination showcases the substantial elements of old world joinery, softened with the elegance of sweeping lines. | Yes |
| The chair is upholstered in off-white heavyweight linen. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 20.75 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Overall Height | 38 in |
| Weight | 23.0 lb |
| Seat Width | 16.75 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 20 in |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 20.75 × 38 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Transitional |
| Collection | Wexford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.