Wexford Dining Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24822
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Hekman, Weathered Oak Wood Finish, Wexford
Description
Dining arm chair of solid oak features a generously shaped X back, providing comfort and a clean, elegant appeal. Chair fabric is an off-white heavy weight linen. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Dining arm chair of solid oak features a generously shaped X back, providing comfort and a clean, elegant appeal. | Yes |
|---|---|
| Chair fabric is an off-white heavy weight linen. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 23.5 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Overall Height | 39 in |
| Weight | 23.0 lb |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 20 in |
| Arm Height | 24 in |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.5 × 39 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Transitional |
| Collection | Wexford |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.