Wexford Dining Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dining table with a 1-1/2″ top of oak veneer and mindi solids supported on four carved bulbous pedestals mounted to a trestle base. The top takes two 18″ leaves to extend the table to 122″. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Dining table with a 1-1/2″ top of oak veneer and mindi solids supported on four carved bulbous pedestals mounted to a trestle base. | Yes |
|---|---|
| The top takes two 18″ leaves to extend the table to 122″. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 86 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 30 in |
| Weight | 275.0 lb |
| Number of Leaves | 2 |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 86 × 30 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Traditional |
| Collection | Wexford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.