Arlington Heights Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Rectangular dining table with four legs mounted in the corners tapered on the two inner sides for a more contemporary feel. The table is 84″ and can extend to 104″ with a 20″ leaf. Mindi solids and veneers. Arlington Heights finish.
Product Details
| Rectangular dining table with four legs mounted in the corners tapered on the two inner sides for a more contemporary feel. | Yes |
|---|---|
| The table is 84″ and can extend to 104″ with a 20″ leaf. | Yes |
| Mindi solids and veneers. | Yes |
| Arlington Heights finish. | – |
| Overall Width | 84.25 in |
| Overall Depth | 42.25 in |
| Overall Height | 30 in |
| Weight | 143.0 lb |
| Kneehole Height | 27 in |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Arlington |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 84.25 × 30 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Arlington |
| Style | Contemporary |
| Collection | Arlington Heights |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Belhaven Modern Farmhouse Trestle Table With Leaves
Berkshire Ervin Leg Table
Berkshire Hillcrest Round Dining Table Complete
Biscayne Leg Table
Emporium Ellsworth Round Dining Table – Complete
Skyline Lighthouse Dining Table Complete
Madison County Round To Oval Dining Table
Madison County Extension Dining Table
$929.99
Reviews
There are no reviews yet.