Bedford Park Dining Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your dining room with the Hekman Furniture Bedford Park rectangular dining table. It combines the rustic look of forged iron with natural mango wood for enduring beauty. Forged Iron Base: The frame and base of this table is expertly crafted from forged iron. It’s sturdy and imparts an industrial touch to your dining room. Elegant Mango Wood: This dining table has a veneered mango wood top for durability and good looks. Mango wood has natural grain for a distinctive look, and it’s tough as well as water-resistant. Stylish Gray Finish: A Bedford Gray finish brings out the beauty of the wood, as does the five-sheen lacquer topcoat. Multiple layers of black, white, and gray are applied to the wood for a multi-hued finish that looks natural. Extends for More Seating: Use the 20-inch leaf to extend this 84.5-inch dining table to 104.5 inches to accommodate dinner guests. Reciprocating slides on the fixed iron base make opening the tabletop easy. Hekman Furniture: For over 90 years Hekman Furniture has been a leader in fine wood and upholstered home furnishing for the Living Room, Bedroom, Dining Room, and Home Office that create beautiful and comfortable living spaces in the home.
Product Details
| Overall Width | 104.5 in |
|---|---|
| Overall Depth | 44.5 in |
| Overall Height | 30.5 in |
| Weight | 244.0 lb |
| Kneehole Height | 26.25 in |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Bedford Gray |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 104.5 × 30.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bedford Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Bedford Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.