Bedford Park Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Top slab of mango solids and veneers. Forged iron base and forged iron hardware. One 20″ leaf extends table to 104.5″. Tabletop opens with reciprocating slides over fixed iron base. Bedford Park finish.
Product Details
| Top slab of mango solids and veneers. | Yes |
|---|---|
| Forged iron base and forged iron hardware. | Yes |
| One 20″ leaf extends table to 104.5″. | Yes |
| Tabletop opens with reciprocating slides over fixed iron base. | Yes |
| Bedford Park finish. | Yes |
| Overall Width | 104.5 in |
| Overall Depth | 44.5 in |
| Overall Height | 30.5 in |
| Weight | 244.0 lb |
| Kneehole Height | 26.25 in |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Bedford |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 104.5 × 30.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Blue |
| Detail Color | Bedford |
| Style | Industrial |
| Collection | Bedford Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.