Back to products
Hidden Treasures Yasmine Accent Chest
$1,174.00 Original price was: $1,174.00.$929.99Current price is: $929.99.
Wellington Estates Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25421
Category: Dining Tables
Tags: Dining Tables, Distressed Charcoal With Brown Undertones, Gray, Hekman, Wellington Java
Description
Mindi veneers and select mindi solids. Molded edge top framed in mindi. Substantial hand-turned urn pedestal base. Java finish. Some assembly required. Width 54.25″, Depth 54.25″, Height 30″ Apron Height 26.25″ One 20″ leaf extends table to 74.25″ W
Product Details
| Mindi veneers and select mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Molded edge top framed in mindi. | Yes |
| Substantial hand-turned urn pedestal base. | Yes |
| Java finish. | Yes |
| Some assembly required. | Yes |
| Width 54.25″, Depth 54.25″, Height 30″ | – |
| Apron Height 26.25″ | – |
| One 20″ leaf extends table to 74.25″ W | Yes |
| Overall Width | 73.75 in |
| Overall Depth | 54 in |
| Overall Height | 30 in |
| Weight | 145.0 lb |
| Kneehole Height | 26.5 in |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Wellington Java |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 73.75 × 30 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Wellington Java |
| Style | Traditional |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.