Bedford Park Nest Of Tables
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This stunning set features a gray nest of tables in varying sizes, each a perfect blend of design and function. Durable Build: With mango solids and forged iron legs and frame, this set of side tables is designed to remain durable throughout time. Purposeful Function: With solid mango slab tops, each table in this set is the perfect piece for living rooms, bedrooms, and other shared spaces. Bedford Park: Finished in gray, this set of side tables uses a custom process of sandblasting on mango to bring out the unique grain patterns of the wood. Layers of black, white, and gray stains are applied and topped with a 5 sheen lacquer finish. Ideal Size: Each one of the gray side tables featured in this set is the perfect size for any space. The nest features a large, medium, and small table, allowing for multi-purpose use. Whether you place each table in a separate room, or you opt to store these together for quick use, their convenient sizing makes them an ideal choice for any home. Hekman: For over 90 years Hekman Furniture has been a leader in fine wood and upholstered home furnishing for the Living Room, Bedroom, Dining Room, and Home Office that create beautiful and comfortable living spaces in the home.
Product Details
| Overall Width | 28 in |
|---|---|
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Height | 25.25 in |
| Weight | 57.0 lb |
| Wood Finish | Bedford Gray |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 25.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Bedford Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Bedford Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.