Lincoln Park Upholstered Dining Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
23523
Category: Chairs
Tags: Antique Brass With Cream Linen, Chairs, Gold, Hekman, Lincoln Park
Description
Select solids and veneers. Upholstered in a generous weave of white and tan linen, creating a pleasing soft-textured color correlation. Lincoln Park finish.Some assembly required. Width 22″ (56 cm) Depth 26″ (66 cm) Height 41.75″ (106 cm) Seat Width 22″ (56 cm) Seat Depth 19″ (48 cm) Seat Height 20″ (51 cm)
Product Details
| Overall Width | 22.25 in |
|---|---|
| Overall Depth | 26.5 in |
| Overall Height | 42 in |
| Weight | 26.0 lb |
| Seat Width | 22.5 in |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Wood Finish | Lincoln Park |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22.25 × 42 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gold |
| Detail Color | Lincoln Park |
| Style | Transitional |
| Collection | Lincoln Park |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.