Wellington Estates Upholstered Dining Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Select solids. Heavy weight linen upholstered back and seat. Driftwood finish. Some assembly required. Width 21.25″, Depth 25.5″, Height 41.75″ Seating Area: Width 21.25″, Depth 18.5″, Height 18.5″
Product Details
| Select solids. | Yes |
|---|---|
| Heavy weight linen upholstered back and seat. | Yes |
| Driftwood finish. | Yes |
| Some assembly required. | Yes |
| Width 21.25″, Depth 25.5″, Height 41.75″ | – |
| Seating Area: Width 21.25″, Depth 18.5″, Height 18.5″ | – |
| Overall Width | 21.75 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Height | 41.75 in |
| Weight | 40.0 lb |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Seat Height | 20.25 in |
| Wood Finish | Wellington Driftwood |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21.75 × 41.75 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Black |
| Detail Color | Wellington Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Wellington Estates |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.