Organic Living End Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your living space with our exquisite Organic Living single-drawer End Table. It is adorned with flowing irregular reeded carving across the drawer face and exudes artistic charm. The balance of the case is meticulously crafted using hand-hewn solid panels, including the slab top and shelf, ensuring durability and a timeless appeal. The wood finish showcases captivating earthen tones of mossy green, brown, and black, beautifully rubbed into the generous reeded and hand-hewn details of the Solid Mango wood. The 1″ square tube metal base, finished in Burnished Nickel, adds a modern touch. Complete with 3.5″ tab pulls in the same finish, this end table combines impeccable craftsmanship and refined design, making it a perfect addition to your home.
Product Details
| Overall Width | 22.25 in |
|---|---|
| Overall Depth | 24.75 in |
| Overall Height | 26.25 in |
| Weight | 61.0 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish | Organic Living |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 22.25 × 26.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Organic Living |
| Style | Industrial |
| Collection | Organic Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.