Edgewater Queen Bed
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Oak veneers and mindi solids. Headboard consists of three horizontal 12-1/2″ upholstered panels mounted between two 2-1/4″ square posts. The upholstery fabric is a medium weight linen with a soft textured weave. The color is a soft white with a hint of taupe. The footboard is an oak panel framed with beveled moulding and mounted on tapered metal legs finished in antique brass. The side rails are comprised of oak. Edgewater finish. Width 66.25″ (168 cm) Depth 86.75″ (220 cm) Height 58″ (147 cm)
Product Details
| Oak veneers and mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Headboard consists of three horizontal 12-1/2″ upholstered panels mounted between two 2-1/4″ square posts. | Yes |
| The upholstery fabric is a medium weight linen with a soft textured weave. | Yes |
| The color is a soft white with a hint of taupe. | Yes |
| The footboard is an oak panel framed with beveled moulding and mounted on tapered metal legs finished in antique brass. | Yes |
| The side rails are comprised of oak. | Yes |
| Edgewater finish. | Yes |
| Width 66.25″ (168 cm) | – |
| Depth 86.75″ (220 cm) | – |
| Height 58″ (147 cm) | – |
| Overall Width | 68.25 in |
| Overall Depth | 86.75 in |
| Overall Height | 58.5 in |
| Weight | 168.0 lb |
| Wood Finish | Edgewater |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.75 × 68.25 × 58.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Edgewater |
| Style | Mid-Century Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Edgewater |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.