Edgewater Dining Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
23820
Category: Dining Tables
Tags: Dining Tables, Edgewater, Gray, Gray Tweed Upholstery, Hekman
Description
Oak veneers and mindi solids. 1-1/2″ oak slab top table on an antique brass finished metal frame. Legs feature a gentle taper from the frame to the floor. One 20″ leaf extends table to 96″. Edgewater finish. Width 76″ (193 cm) Depth 44″ (112 cm) Height 30″ (76 cm)
Product Details
| Oak veneers and mindi solids. | Yes |
|---|---|
| 1-1/2″ oak slab top table on an antique brass finished metal frame. | Yes |
| Legs feature a gentle taper from the frame to the floor. | Yes |
| One 20″ leaf extends table to 96″. | Yes |
| Edgewater finish. | Yes |
| Width 76″ (193 cm) | – |
| Depth 44″ (112 cm) | – |
| Height 30″ (76 cm) | – |
| Overall Width | 78.25 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 30.25 in |
| Weight | 177.0 lb |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Edgewater |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 78.25 × 30.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Edgewater |
| Style | Industrial |
| Collection | Edgewater |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.