Edgewater Upholstered Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Oak veneers and mindi solids. Upholstered seat and back. Back panel features an open design for a lighter, more transitional feel. Upholstered with a medium weight linen with a softly textured weave. Fabric color is soft white with a hint of taupe. Edgewater finish.
Product Details
| Oak veneers and mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat and back. | Yes |
| Back panel features an open design for a lighter, more transitional feel. | Yes |
| Upholstered with a medium weight linen with a softly textured weave. | Yes |
| Fabric color is soft white with a hint of taupe. | Yes |
| Edgewater finish. | Yes |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Depth | 38 in |
| Overall Height | 38 in |
| Weight | 34.0 lb |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Wood Finish | Edgewater |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 22.25 × 38 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Green |
| Detail Color | Edgewater |
| Style | Transitional |
| Collection | Edgewater |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.