Scottsdale King Upholstered Bed
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
• Mindi veneer and solids. • Headboard consists of soft channel-tufted upholstery, framed with hand-forged 1-1/4″ square solid iron posts. • Fabric is medium-weight linen with a soft texture weave. Color is a soft white with a hint of taupe. • Footboard is flat-grained Mindi wood, supported with 1-1/4″ square metal posts. • Scottsdale finish. • Floor levelers.
Product Details
| Overall Width | 81.5 in |
|---|---|
| Overall Depth | 88 in |
| Overall Height | 55.5 in |
| Weight | 136.25 lb |
| Wood Finish | Scottsdale |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 136.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 81.5 × 55.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Scottsdale |
| Style | Industrial |
| Bed Size | King |
| Collection | Scottsdale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.